Zakup brzytwy do golenia

Golenie brzytwą znów jest popularne i coraz więcej osób wybiera klasyczne ostrze zamiast tradycyjnej maszynki do golenia. W artykule postaramy się wyjaśnić, jak wybrać brzytwę.

Zalety golenia brzytwą

Według ekspertów brzytwa goli z większą precyzją niż maszynką. Potrzebne są jednak umiejętności oraz obycie z ostrzem, bo w innym wypadku można sobie nawet zrobić krzywdę. Oczywiście trzeba się przyzwyczaić do skaleczeń, ponieważ mogą zdarzyć się każdemu. Brzytwa powinna być przede wszystkim wytrzymała oraz poręczna. Ostrze brzytwy może być wykonane ze stali węglowej, stali nierdzewnej oraz stali damasceńskiej. Najczęściej wykorzystuje się jednak stal nierdzewną oraz stal węglową, ponieważ stal damasceńska jest wyraźnie droższa. Ostrze jest zdecydowanie najważniejszą częścią brzytwy i to temu należy poświęcić najwięcej uwagi. Najłatwiej można naostrzyć ostrze ze stali węglowej. Niestety jest ono podatne na rdzewienie oraz utlenianie, dlatego trzeba pamiętać, żeby je przechowywać w bezpiecznych warunkach. Nie może mieć kontaktu z wilgocią lub wodą, ponieważ bardzo szybko może pojawić się rdza i wtedy ostrze stanie się całkowicie bezużyteczne. Im więcej węgla w takim ostrzu, tym teoretycznie większa elastyczność oraz wytrzymałość.

Wybór ostrza

W sprzedaży dostępne jest również ostrze ze stali nierdzewnej. Ostrzenie jest cięższe niż przy stali węglowej, ale jednocześnie ostrze posiada dużą odporność na utlenianie i rdzewienie. Ostrość jest niestety trochę mniejsza, ale różnica nie jest duża. Jest to też dobre rozwiązanie dla mało doświadczonych osób, które dopiero się uczą golenia brzytwą. Warto wyróżnić także ostrze ze stali damasceńskiej, ale w tym wypadku cena jest już wyraźnie większa. Wynika to przede wszystkim z faktu, że stal damasceńska jest droga, a do tego ciężko dostępna. Bardzo trudno jest naostrzyć taką brzytwę, ponieważ ma ona dużą twardość. Kolejnym czynnikiem, nad którym warto się pochylić jest szerokość ostrza. Ostrze o szerokości 5/8 lub 6/8 sprawdzi się dobrze u osób początkujących. W tekście szczegółowo wytłumaczyliśmy, jak wybrać brzytwę.