Środki skutecznie zwalczające komary i meszki – jakie wybrać?

środek na komary

Sezon wiosenno – letni to czas spotkań towarzyskich i beztroskich zabaw na świeżym powietrzu. Wieczorne długie rozmowy na tarasie czy nad wodą mogą być brutalnie przerwane przez obecność natrętnych komarów i problematycznych meszek. Jak skutecznie walczyć z tymi insektami?

Dostępne preparaty na komary i meszki

Rynek obfituje na szczęście w mnogość środków na odstraszanie komarów jak i przynoszących ulgę po pogryzieniu:

  • Spray

Zadaniem tego odstraszacza jest nie dopuścić do ukąszenia. W drogeriach i aptekach występuje w wielu odmianach. Skuteczny środek na komary powinien zawierać w swoim składzie substancję o nazwie DEET.

  • Żel lub maść

środek na komary

Są to przeważnie preparaty o działaniu przeciwhistaminowym. Środki te znacząco zmniejszają obrzęk, zaczerwienienie i pieczenie skóry. Na mniejsze objawy ukąszeń w zupełności wystarczy środek zawierający w swoim składzie mieszankę wyciągów roślinnych. Na poważniejsze ukąszenie należy zastosować maść ze sterydami (na przykład zawierającą glikokortykosteroidy).

  • Olejki eteryczne

Substancje te mają działanie prewencyjne. W letnie wieczory, kiedy aktywność insektów wzrasta, dobrze jest spryskać skórę olejkiem skutecznie odstraszającym niechcianych gości. Najbardziej znienawidzone przez insekty zapachy to: trawa cytrynowa, rozmaryn, cedr czy bazylia. 

Preparaty bezpieczne dla niemowląt

W przypadku niemowląt sytuacja jest trochę bardziej skomplikowana. Tutaj należy działać bardziej prewencyjnie. Najlepiej nie wychodzić z dzieckiem na zewnątrz w czasie dużej aktywności insektów, a jeżeli już musimy, warto postarać się o siatkę czy moskitierę, którą zakryjemy wózek. Preparat na meszki bądź środek na komary kupione w E-sas nie powinien mieć silnych środków chemicznych w swoim składzie. Nawet jeśli środek ten przeznaczony jest dla niemowląt, lepiej jest nie stosować go bezpośrednio na skórę.