Lornetka turystyczna – jaką wybrać?

Lornetki turystyczne cieszą się dużą popularnością. Wiele osób ma jednak spory problem z wyborem konkretnego modelu. Warto zatem zapoznać się z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego typu lornetek. Wszystko po to, aby wiedzieć, jak wybrać lornetkę turystyczną.

Dobra lornetka turystyczna, czyli jaka?

Przede wszystkim lornetka turystyczna powinna być kompaktowa. Dzięki temu będzie można ją łatwo schować do plecaka. Dlatego też warto wybrać model z mniejszym obiektywem. Dobrym rozwiązaniem będzie tu obiektyw o średnicy od 25 do 42 mm. Jeśli zaś chodzi o stopień powiększania, to dobrze sprawdzi się lornetka z powiększeniem od 8 do 10 razy. Dlaczego lornetka o większym powiększeniu nie będzie dobrym rozwiązaniem? Wynika to z tego, że przy dużym powiększeniu, większym niż 10-12 razy, podczas patrzenia przez obiektyw zaczynają drżeć ręce, a tym samym obraz staje się mniej stabilny. Poza tym lornetka turystyczna musi być wytrzymała i wodoszczelna. Podczas wędrówki w terenie lornetka zawsze może upaść na ziemię bądź zastać zamoczona przez deszcz. Dodatkowo nie może być zbyt ciężka. Jej waga nie powinna przekraczać 500-600 g.

model lornetki z katalogu oferty ostry-sklep.pl

Dlaczego lornetka turystyczna powinna być wodoszczelna?

Wspomniano o wodoszczelności lornetki turystycznej. Jest to niezwykle ważne. Podczas spaceru w górach nigdy nie wiadomo, kiedy może spaść deszcz. Pogoda w górskich terenach jest dość nieprzewidywalna. Jeśli woda dostanie się do wnętrza lornetki, może ją uszkodzić. Niestety nierzadko kończy się to trwałym uszkodzeniem. Lepiej jest zatem się przed tym zabezpieczyć.

Dlaczego lornetka turystyczna powinna być lekka?

Na rynku dostępne są lornetki o różnej wielkości i wadze. Jak wybrać lornetkę pod tym kątem? Przede wszystkim nie może być ona zbyt ciężka. Najlepiej, jak wspomniano, aby jej waga nie przekraczała 600 g. Jeśli lornetka będzie zbyt ciężka, to jej noszenie przez kilka godzin w trasie nie będzie zbyt komfortowe. Lepiej jest zatem postawić na dobrej jakości lornetkę o mniejszych gabarytach.